Fotomontaż

Najczęściej stosowaną metodą kompozycji w grafice komputerowej jest fotomontaż. Pozwala na łączenie ze sobą fragmentów z różnych fotografii i przy zachowaniu staranności liczba kombinacji jest tutaj nieograniczona .Można się przy tym nieźle bawić, tworząc nowy świat - miejsca do których nigdy nie dotarliśmy.

 

Jako przykład posłużymy się zdjęciem z pięknym widokiem, który troszeczkę ożywimy wklejając na nie pasterski szałas i ślady ogniska.Zwracamy uwagę na światło i cienie, musza one współgrać z żółtoczerwoną tonacją krajobrazu.

na hali
mewa

Niewielkim nakładem pracy można uzyskać efekt wyjścia obiektu ze zdjęcia upodabniając fotografię w trójwymiarową.

Mewa biała przygląda się i gdy podchodzimy coraz bliżej ucieka.Opowiedziana historia powstała z trzech fotografii.

dinozaur
sok

Największy sukces fotomontaż odniósł w reklamie. Jest ona obecna w naszym życiu codziennym - telewizji, prasie, internecie.
Praca nad fotografią reklamową może ograniczyć się do prostych połączeń kilku warstw w jedną całość i dodaniu napisów, jednak w poważnych agencjach reklam wykorzystuje się techniki bardziej zaawansowane.Decyduje tutaj aranżacja oświetlenia, właściwe ustawienia aparatu , dobór kolorystyki tła. Oczywiście rzecz najważniejsza w reklamie, musi ze swym przesłaniem dotrzeć do odbiorcy.

Nam jednak zależy na fotomontażu artystycznym, to tutaj możemy pokazać inwencję twórczą. Obok obraz pt. „Droga” gdzie warstwa ze zdjęciem została kilkakrotnie powielona oddając efekt głębi.

park miniatur

 

 

 

 

 

 

 

 

Co warto wiedzieć

Fotomontaż jest techniką fotograficzną pozwalającą otrzymać obraz fotograficzny przez kombinację połączeń poszczególnych elementów kilku zdjęć. Rozmaitość rozwiązań fotomontażu jest tak znaczna, jak duża jest rozpiętość pomysłów treściowych i opanowanie warsztatu. Sam materiał fotograficzny użyty do fotomontażu często niema wartości estetycznych. Nowa jakość estetyczna powstaje jako rezultat połączenia koncepcji i wyobraźni z niezbędnym technicznym zabiegiem montażu. W ostatecznym wyniku daje od efekt nowych skojarzeń znaczeniowych i metafor. Przyczyn niechęci stosowania fotomontażu można dopatrywać się w słabym opanowaniu techniki łączenia obrazów oraz w jego specyfice, która nie znosi banału i przypadkowości oraz to, że demaskuje bezlitośnie wszystkie próby umownych i mechanicznych skojarzeń, sprawdzając takie pomysły do kiczu.

Do wykonania większości zdjęć potrzebny jest program graficzny ( niekoniecznie photoshop ) oraz pewne podłoże teoretyczne. Dużo materiałów źródłowych znajdziemy w sieci - ciekawsze postaramy się zamieścić na stronie ja jednak gorąco zachęcam do korzystania z lektury ( książki, czasopisma ) .Ciekawą pozycją o efektach specjalnych jest książka, którą napisał Scott Kelby " Photoshop - efekty specjalne " .

 

Wykonanie większości fotografii polega na wykorzystaniu różnych efektów specjalnych dostępnych w programach graficznych. Niezależnie od sposobu wykonania najważniejszy jest przekaz, którym chcemy przyciągnąć uwagę odbiorcy - pomysł jak nasze zdjęcie pokazać inaczej.

fotomontaz

 

Nadesłane prace

Poniżej zdjęcie nadesłane przez Mariusza - „Śniegowy mis”

mis

Bardzo interesująca przeróbka z pogranicza czarnego humoru nadesłana przez Andrzeja.

fotomontaz