Grafika wektorowa

Zalętą grafiki wektorowej jest jej większa możliwość modyfikacji przy mniejszej pojemności plików i w przeciwieństwie do bitmapy daje nam większa swobodę przy projektowaniu tekstur,cyfrowych ram, kart okolicznościowych. Często stosowaną metodą komponowania obrazu jest łączenie grafiki wektorowej ze zdjęciem.

 

na hali

Łączenie clipartów ze zdjęciem może przynieść wiele zabawy - zachecam do podobnych przeróbek, gdyż efekt końcowy może okazać się bardzo interesujący.Tło można poddać działaniu szeregu filtrów.

Obok widzimy różne postacie narysowane w programach do obróbki grafiki wektorowej, tłem natomiast jest zdjęcie fragmentu ogrodu. Istnieje tutaj duża możliwość wyboru ciekawych tematów, a potrzebne materiały znajdziemy w sieci.

na hali

Oczywiście najczęściej używamy grafiki do projektowania wizytówek, zaproszeń czy kart okolicznościowych. Przy wykonaniu różnego rodzaju kart - tła, tekstury, napisy najczęściej łączymy z różnymi dodatkami, obiektami.

kartka swiateczna

Atmosfera świąt zachęca do przygotowania świątecznych upominków. Jakże często w tym okresie wysyłamy znajomym pocztówki, karty okolicznościowe, podziękowania - o ile ciekawsze będą wtedy własne pomysły i własne wykonanie.

kartka swiateczna
kartka

Przy projektowaniu kart okolicznościowych zaczynamy od tła, kolor powinien podkreślić nałożone pózniej warstwy.Obok mamy gradient od jasno niebieskiego po granatowy. Nastepnie na nowej warstwie przy pomocy krzywych rysujemy zarys gór i wstęgi, dodajemy gotowe chmury. Do narysowania choinki musimy wczesniej przygotować odpowiedni pędzel i użyć go stopniowo zmniejszając końcówkę. Na koniec przy pomocy zestawu gotowych świątecznych pędzli nanosimy gwiazdki i śnieżki. Jest wiele stron gdzie możemy pobrać gotowe tła i odpowiednie pędzle a wykonanie nie powinno sprawiac trudności.

Wizytówki potrzebne przy różnych spotkaniach biznesowych - ładna, niepowtarzalna zrobi wrażenie na twoim partnerze.

kartka

Co warto wiedzieć?

W przeciwieństwie do grafiki rastrowej grafika wektorowa jest grafiką w pełni skalowalną, co oznacza, iż obrazy wektorowe można nieograniczenie powiększać oraz zmieniać ich proporcje bez uszczerbku na jakości. Obiekty tworzone w tego rodzaju grafice definiuje się za pomocą równań algebraicznych (wektorów). Obrazy i rysunki składają się z szeregu punktów, przez które prowadzi się linie proste i krzywe. Obraz wektorowy najprościej ujmując zapamiętany jest postaci wzorów. Program, który je wyświetla i pozwala edytować przelicza wzory. W praktyce kreowanie takiego obrazu polega na utworzeniu niezależnych od siebie obiektów. Każdy z nich posiada takie właściwości jak kontur, rozmiar, kolor i stanowi odrębną całość. Obrazy i rysunki wektorowe możemy poddawać skalowaniu i modelowaniu bez utraty ich jakości. Tutaj zmiana kształtu jakiegoś obiektu polega na modelowaniu jego konturu. Przykładem rysunków utworzonych w grafice wektorowej mogą być cliparty, loga, herby, flagi, godła. fonty, ikony, mapy. Grafika wektorowa posiada wiele zalet. Jest wyraźna na monitorze i na wydruku, zajmuje mniej miejsca na dysku i w pamięci RAM komputera.

 

Wykorzystanie grafkii wektorowej posłuży nam do projektowania wizytówek, wszelkiego rodzaju broszur, ulotek czy też plakatów.

W jaki sposób przygotować dobry projekt wizytówki, logo firmy

logo

Podstawową techniką projektowania logo jest zachowanie spójności pomiędzy grafiką i tekstem.Unikaj przeładowania grafiką, jeśli zamierzasz zaprojektować logo postaraj się, aby było ono stonowane i pasowało pod względem kolorystyki do tekstu.

logo

Podobnie rzecz się ma z wizytówką. Projekt powinien być względnie prosty. Zbyt duża ilość grafiki odwróci uwagę od celu głównego, jakim jest przekazanie podstawowych informacji o Twoje osobie bądź firmie.

Stosowanie bezpiecznych odległości - minimalny margines każdego elementu znajdującego się na wizytówce, a nie - dochodzącego do krawędzi wizytówki powinna wynosić 2,5 mm, co spowoduje, iż wizytówka będzie wyglądać bardzo estetycznie i będzie pewność, iż nic nie zostanie obcięte przez gilotynę

Stosowanie odpowiednio czytelnych czcionek - bezwzględnie unikaj stosowania dużej ilości czcionek. Ostatnim a w zasadzie pierwszym krokiem, który należy wykonać znając już podstawowe techniki projektowania dobrej wizytówki, jest umieszczenie na niej odpowiednich informacji Podstawowe, to przede wszystkim: - imię i nazwisko - e-mail, adres strony internetowej - numer telefonu, faxu i komórki.

logo